Mediálne centrum

Sprinter zajazdil najúspešnejší prvý štvrťrok všetkých čias

Vydané 10. 5. 2017

  • Odbyt vozidiel Sprinter s približne 45 000 jednotiek dosiahol nový rekord pre prvý štvrťrok – nárast o 10 percent.
  • Doposiaľ sa na celom svete predalo približne 3,3 miliónov Sprinterov.
  • Volker Mornhinweg, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans: „Naša ikona transportérov v rozhodujúcej miere prispela k tomu, že divízia Mercedes-Benz Vans zaznamenala najúspešnejší prvý štvrťrok všetkých čias – a to pre odbyt, obrat a EBIT.“

Sprinter značky Mercedes-Benz vstúpil do roka 2017 s novým rekordom: od januára do marca divízia Mercedes-Benz Vans predala približne 45 000 jednotiek veľkého transportéra zákazníkom na celom svete. Zodpovedá to rastu približne 10 percent v porovnaní s vlaňajším obdobím. Sprinter tak docielil najúspešnejší úvodný štvrťrok vo svojej viac ako 20-ročnej histórii. Osobitne vysoký rast zaznamenal Sprinter vo svojom kľúčovom regióne EU30 (plus 12 percent), najmä na trhoch s najväčším objemom Nemecko (plus 15 percent) a Spojené kráľovstvo (plus 10 percent). V oboch krajinách sa odbyt Sprintera zvýšil viac ako na celkovom trhu. Odbyt Sprintera sa výrazne zvýšil aj na ďalších trhoch, medzi nimi Latinská Amerika a Rusko. Celkovým počtom približne 3,3 miliónov expedovaných modelov je Sprinter jedným z najúspešnejších úžitkových vozidiel všetkých čias a jedným z bestsellerov v produktovom portfóliu koncernu Daimler.

Aktuálna generácia je na trhu od roku 2006 – aj desať rokov po svojom uvedení na trh sa teší ustavične vysokému dopytu. Divízia Mercedes-Benz Vans v priebehu rokov ustavične zvyšovala príťažlivosť Sprintera pre zákazníkov. A tak bude od polovice roku 2017 k dispozícii ďalší balík výbavy pre Sprintera.

Volker Mornhinweg, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans: „V Sprinteri máme už viac ako 20 rokov na trhu špičkový výrobok, ktorý doslova definuje celý segment. Ešte nikdy predtým sa pre Sprintera nerozhodlo tak veľa zákazníkov. Naša ikona transportérov v rozhodujúcej miere prispela k tomu, že divízia Mercedes-Benz Vans zaznamenala najúspešnejší prvý štvrťrok všetkých čias – a to pre odbyt, obrat a EBIT.“

Nové rekordy aj v celkovom odbyte, obrate a EBIT-e

Divízia Mercedes-Benz Vans dosiahla v prvom štvrťroku rekordne vysoký odbyt vo všetkých konštrukčných radoch spolu. V súčte predala oblasť transportérov koncernu Daimler 86 800 (vlani 76 600, plus 13 percent) jednotiek. Marec bol pritom pre divíziu najúspešnejší mesiac všetkých čias, kedy bolo zákazníkom dodaných približne 38 000 vozidiel (vlani 32 700, plus 16 percent). Obrat v prvom štvrťroku vzrástol v porovnaní s minulým rokom o šesť percent na približne 3,0 miliárd eur (vlani 2,8 miliárd eur). Hospodársky výsledok (EBIT) bol vyšší o 19 percent a dosiahol približne 357 (vlani 301) miliónov eur, čím výrazne prekonal vlaňajšiu hodnotu. Ziskovosť vzrástla z 10,7 na 11,9 percent.

Flotiloví a veľkí zákazníci sa spoliehajú na Sprinter

Dôležitým stimulom vysokého dopytu po Sprinteri boli aj v prvom štvrťroku 2017 zákazky veľkých a flotilových zákazníkov. Napríklad najväčšia požičovňa áut v Európe Europcar sa naďalej spolieha na Sprintera. Prvé vozidlá veľkoobjednávky na rok 2017 na celkovo viac ako 2 100 transportérov divízie Mercedes-Benz Vans, medzi nimi aj Sprinter, boli odovzdané v marci. Vozidlá sú určené na prenajímanie na nemeckom trhu. Bavorský červený kríž (BRK) si už vo februári prevzal dvanásť záchraniek na báze Sprintera značky Mercedes-Benz. Ich dodanie predstavuje zároveň vstup do realizácie nového obstarávania pre celú záchrannú službu v Bavorsku, ktorá bude trvať až do 2020 a zahŕňa celkovo viac ako 480 Sprinterov. Spolková krajina Bavorsko stavia pri záchrankách výlučne na Sprintera – jednoznačného lídra tohto segmentu na trhu.

Budúcnosť Sprintera: plne zapojený v sieti a elektrický

V súčasnosti robí divízia Mercedes-Benz Vans strategické rozhodnutia na budúci úspech Sprintera. Veľký transportér je od samého začiatku symbolom veľkej všestrannosti, ktorá zákazníkom umožňuje vysokoefektívne a spoľahlivé prepravné riešenia. Nasledujúcou generáciou chce divízia Mercedes-Benz Vans túto ambíciu – poháňanú strategickou iniciatívou budúcnosti tejto obchodnej činnosti adVANce – nanovo zadefinovať. V budúcnosti bude veľký transportér plne zapojený v sieti a k dispozícii aj ako model s elektrickým pohonom z akumulátora. Prvým zákazníkom elektricky poháňaného Sprintera bude logistická spoločnosť Hermes. Hermes Germany plánuje do konca roku 2020 nasadiť 1 500 elektrických transportérov značky Mercedes-Benz konštrukčných radov Sprinter a Vito v aglomeračných oblastiach v celom Nemecku. Spoločnosti začnú nasadzovať elektricky z akumulátora poháňané vozidlá v reálnej logistickej prevádzke sprvu v pilotnej fáze v Stuttgarte a Hamburgu začiatkom roka 2018. Mercedes-Benz Vans uvedie nasledujúcu generáciu Sprintera na trh ešte pred koncom desaťročia.

Prípravy na výrobu nasledujúcej generácie

Divízia Mercedes-Benz Vans v súčasnosti intenzívne pripravuje štart nasledujúcej generácie Sprintera na trhu. Vo vedúcom závode pre svetovú výrobu Sprintera v Düsseldorfe, v závode na výrobu Sprintera v brandenburskom Ludwigsfelde ako aj v závode González Catán pri Buenos Aires v Argentíne sa v tejto súvislosti už prerábajú a modernizujú zariadenia. Do tunajších závodov na výrobu Sprintera investuje Mercedes-Benz Vans v tomto roku – najmä do rozbehu výroby nasledujúcej generácie – celkovo približne 260 miliónov eur.

O vozidle Sprinter značky Mercedes-Benz

Sprinter založil v roku 1995 segment veľkých transportérov, pomenovaný po ňom, a odvtedy ho v rozhodujúcej miere ovplyvňuje. Medzičasom jazdí vo viac ako 130 krajinách. Rastúci trh obytných automobilov zohráva pritom aj pre značku Sprinter stále dôležitejšiu rolu. So zodpovedajúcimi rozšíreniami a nadstavbami sa bestseller teší stále rastúcej obľube.

Mercedes-Benz Vans vyrába Sprintery celkovo v šiestich závodoch na celom svete. Ako jediný výrobca v segmente veľkých transportérov bude divízia vyrábať ďalšiu generáciu aj naďalej v Nemecku: v Düsseldorfe a Ludwigsfelde. Sprinter sa okrem toho vyrába aj v závodoch v Argentíne, USA, Číne a Rusku.

V roku 2015 oslávil Sprinter 20. výročie svojho zrodu a súčasne najúspešnejší rok svojej histórie. V roku 2016 sa Sprinteru počtom približne 193 400 predaných jednotiek podarilo plynulo nadviazať na rekordne vysoký predaj z roku 2015 (vlani 194 200).

O divízii Mercedes-Benz Vans

Divízia Mercedes-Benz Vans je globálny komplexný dodávateľ pre transportéry a s nimi spojené služby. Jej celosvetová ponuka produktov zahŕňa v rámci priemyselného odvetvia patrí transportér Sprinter, stredne veľký transportér Vito (v USA pod názvom Metris), ako aj mestskú dodávku Citan. V súkromnom segmente zastupujú divíziu Mercedes-Benz Vans veľkopriestorový sedan Triedy V, ako aj obytné vozidlá a vozidlá na voľný čas Marco Polo. Divízia vyrába celkovo v deviatich závodoch v Nemecku, Španielsku, USA, Argentíne, v rámci spoločného podniku Fujian Benz Automotive Co., Ltd. v Číne, prostredníctvom strategickej aliancie s koncernom Renault-Nissan vo Francúzsku a v spolupráci s partnermi GAZ a YaMZ aj v Rusku. So svojou stratégiou obchodnej činnosti „Mercedes-Benz Vans goes global“ dôsledne odkrýva nové potenciály rastu.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (5184x3456px, 3.81 MB)

Fotografia 2 (4435x2952px, 1.62 MB)