Mediálne centrum

Mercedes-Benz vyvíja spolu so spoločnosťou ProLogium články akumulátora s pevným elektrolytom ďalšej generácie určené pre elektrické vozidlá

Vydané 2. 2. 2022

  • Mercedes-Benz a ProLogium prehĺbia spoluprácu vo vývoji akumulátorov s pevným elektrolytom
  • Mercedes-Benz investuje do spoločnosti ProLogium vysokú dvojcifernú sumu v miliónoch eur
  • V rámci partnerstva týkajúceho sa vývoja získa Mercedes-Benz miesto v predstavenstve spoločnosti ProLogium

Stuttgart. Mercedes-Benz a ProLogium, vedúci poskytovateľ akumulátorov s pevným elektrolytom, sa dohodli na technologickom partnerstve týkajúcom sa vývoja článkov akumulátorov ďalšej generácie. Prvé spoločne vyvinuté akumulátory s pevným elektrolytom by sa mohli začas používať už v nasledovných rokoch v testovacích vozidlách Mercedes-Benz. V rámci partnerstva boli navyše dohodnuté technologické míľniky, ktorých cieľom je integrácia technológie s pevným elektrolytom do vybraných modelov v druhej polovici desaťročia.

Mercedes-Benz je pripravený stať sa do konca desaťročia plnoelektrickým – všade tam, kde to pripúšťajú podmienky trhu. Prostredníctvom partnerstiev s vedúcimi podnikmi ženie Mercedes-Benz svoje výskumné a vývojové aktivity v razantne sa rozvíjajúcom odvetví technológie s pevným elektrolytom aktívne vpred s cieľom dosiahnuť rýchle pokroky v rámci technológie akumulátorov a zaistiť si prístup k najnovším technológiám. Prostredníctvom odborných skúseností nového partnera ProLogium v odvetví vývoja a výroby akumulátorov s pevným elektrolytom si Mercedes-Benz ďalej buduje svoje najvyššie ambície v technológii akumulátorov.

„Efektívnosť a dojazd sú najnovšími kritériami odvetvia elektrických vozidiel. Technológia s pevným elektrolytom má potenciál výrazne znížiť veľkosť a hmotnosť akumulátora. Vďaka spolupráci s partnermi ako ProLogium urýchli Mercedes-Benz vývoj inovatívnych technológií akumulátorov určených pre automobilový priemysel, ktoré budú využívať naši zákazníci,“ uviedol Markus Schäfer, člen predstavenstva spoločností Daimler AG a Mercedes-Benz AG, vedúci technologického oddelenia zodpovedný za vývoj a nákup.

„Už od roku 2016 pracujeme spoločne s Mercedes-Benz na testovaní našich článkov akumulátorov určených pre elektrické vozidlá a tešíme sa z posilnenia partnerstva a jeho ďalšieho prehĺbenia,“ uviedol Vincent Yang, výkonný riaditeľ a zakladateľ spoločnosti ProLogium Technology. „Spoločne s Mercedes-Benz chceme pracovať na efektívnom využívaní našich bezpečných a výkonných článkov akumulátora s pevným elektrolytom a na plnení štandardov na dosahovanie špičkovej kvality Mercedes-Benz. V spoločnosti ProLogium veríme, že inovatívne technológie musia byť podporované škálovateľnosťou výroby. Tešíme sa na spustenie nášho nového výrobného závodu do konca roka 2022 a spoluprácu s našimi zákazníkmi s cieľom dosiahnuť úspešnú masovú výrobu.“

V rámci partnerstva týkajúceho sa vývoja Mercedes-Benz zaujme miesto v predstavenstve spoločnosti ProLogium. Prostredníctvom kapitálovej účasti Mercedes-Benz posilní ďalší vývoj technológie akumulátorov a tiež naplánovanú výstavbu výrobných kapacít partnera v Európe.

Technológia s pevným elektrolytom
Pomocou technológie s pevným elektrolytom je možné nanovo definovať náklady, škálovateľnosť a energetickú hustotu v oblasti akumulátorov pre elektrické vozidlá. Pevný elektrolyt umožňuje používanie materiálov s vysokou úložnou kapacitou, vysokou iónovou vodivosťou a vyššou chemickou stabilitou. Inovatívne materiály a dizajn akumulátorov s pevným elektrolytom sa vyznačujú potenciálom na takmer zdvojnásobenie dojazdu dnešných vozidiel, ktoré využívajú konvenčné lítium-iónové články akumulátora.

O Mercedes-Benz
Mercedes-Benz prehodil výhybku smerom k plnoelektrickej budúcnosti: spoločnosť vďaka strategickému kroku od „Electric first“ k „Electric only“ urýchľuje svoj prechod na softvérom poháňanú budúcnosť bez emisií. Nepretržitou integráciou pokročilej technológie článkov akumulátora v osobných motorových vozidlách a transportéroch chce značka Mercedes-Benz zvýšiť dojazd vozidiel počas trvania ich životného cyklu. V oblasti technológie s pevným elektrolytom Mercedes-Benz spolupracuje s partnermi s cieľom vyvinúť akumulátory s ešte vyššou energetickou hustotou a bezpečnosťou.

O ProLogium Technology
ProLogium Technology je celosvetovým lídrom v poskytovaní inovatívnych technológií akumulátorov ďalšej generácie určených na použitie vo vozidlách, medzi zákazníkmi a v priemysle. ProLogium bola založená v roku 2006 a je prvou spoločnosťou na svete zaoberajúcou akumulátormi, ktorá sériovo vyrába lítium keramické akumulátory. Jej technológie celosvetovo zahŕňajú viac ako 480 (prihlásených alebo udelených) patentov. Na pilotnej automatizovanej výrobnej linke spoločnosti ProLogium bolo vyrobených približne 8 000 prototypových článkov určených na testovanie a vývoj modulov pre globálnych výrobcov vozidiel. Do konca roka 2022 spoločnosť ProLogium ukončí výstavbu výrobného závodu na úrovni GWh v blízkosti mesta Tchaj-pej s následnými plánmi na rozšírenie kapacít na dôležitých trhoch po celom svete. Ďalšie informácie nájdete tu.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (8000x4500px, 3.67 MB)

Fotografia 2 (8000x4500px, 3.05 MB)