Mediálne centrum

Najnovšie autobusy Citaro pod Tatrami

Vydané 27. 10. 2020

Poprad sa stal prvým slovenským mestom, ktoré prevádzkuje mestské autobusy Mercedes-Benz Citaro, najnovšej generácie.

Začiatkom jesene bolo za prítomnosti generálnej riaditeľky spoločnosti Slovenská autobusová doprava Poprad (SAD Poprad) Marianny Krajčovej Gočovej, vedúceho dopravy SAD Poprad Mareka Modranského a primátora mesta Poprad Antona Danka, uvedených pri príležitosti reorganizácie linkového vedenia MHD v Poprade do premávky šesť úplne nových najmodernejších autobusov Mercedes-Benz Citaro. Modely, ktoré doplnili popradskú autobusovú flotilu, majú v sebe inštalovaných viacero noviniek – sú vybavené optickým a akustickým informačným systémom (hlásenie zastávok priamo v autobuse, ktoré bude do „ostrej“ prevádzky spustené v priebehu mesiaca október) s farebnými LED displejmi. Taktiež disponujú novým palubným počítačom s pokladňou a čítačkou predplatených cestovných lístkov vo forme čipových kariet. V interiéri sú na prídržných tyčiach navyše inštalované pre cestujúcich aj automatické dávkovače dezinfekčného prostriedku na ruky. Nejde pritom o prvé vozidlá s logom trojcípej hviezdy vo vozovom parku SAD Poprad. Mesto už skôr – v rámci reorganizácie linkového vedenia MHD - zakúpilo dva trojdverové, plne nízkopodlažné a klimatizované jazdené autobusy Mercedes-Benz Citaro predchádzajúcej generácie.

Ako na margo šestice nových autobusov uviedol primátor mesta Anton Danko: „Som presvedčený o tom, že ľudia by mali využívať MHD viac. Je to celosvetový trend a to hlavne kvôli životnému prostrediu. Kúpou týchto nových autobusov sa určite zaradíme medzi mestá s najvyššou úrovňou kvality a štandardu cestovania.“ Jeho slová doplnil Marek Modranský, ktorý zvýraznil skutočnosť, že autobusy disponujú aj nástupnou plošinou pre imobilných cestujúcich alebo starších ľudí. „Vodiči sú poučení o tom, aby poskytli súčinnosť práve týmto osobám pri ich nastupovaní a vystupovaní. Navyše, v autobusoch nechýbajú aj komfortné sedadlá, ktoré boli vyberané s dôrazom na čo najväčšie pohodlie cestujúcich“ – dodal na záver.

Podľa slov generálnej riaditeľky SAD Poprad je dobrý technický stav základom kvalitnej služby a aj preto SAD Poprad - po dohode s mestom Poprad - bude realizovať pravidelnú údržbu nových autobusov len v autorizovanom servise, pretože nové Citará plánujú zaradiť na najvyťaženejšie linky. Šestici nových autobusov bude - v rámci autorizovaného certifikovaného servisu značky Mercedes-Benz v areáli spoločnosti Motor Group Poprad – k dispozícii novo vybudovaná, 32 metrov dlhá prejazdná hala, s 25 metrovou montážnou jamou, s kompletnou, najmodernejšou výbavou.

Ako v tejto súvislosti uviedol Pavel Jančík, majiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti Motor Group Poprad, spol. s r.o.: „Výstavbou novej servisnej haly rozširujeme portfólio našich servisných služieb o oblasť autobusov. V tejto súvislosti sme zakúpili aj nové, špeciálne bezdrôtové zdviháky autobusov, vďaka ktorým sa bude dať s autobusmi pri ich servise manipulovať naozaj komfortne. Sme tak pripravení poskytovať spoločnosti SAD Poprad služby na najvyššej úrovni.“

Mercedes-Benz Citaro je 12,135 m dlhý, 2,550 m široký mestský autobus, ktorý spolu s klimatizáciou dosahuje výšku 3,120 m. Motorizáciu zabezpečuje motor Mercedes-Benz OM 936 h, s výkonom 220 kW a objemom 7 700 cm3. Vozidlo spĺňa najvyššiu emisnú trieda Euro VI d, pričom radenie je zabezpečené automatickou 6-stupňovou prevodovkou ZF Ecolife AP. Mercedes-Benz Citaro je vybavený zariadením na automatické aj manuálne zníženie nástupnej výšky, tmavými bočnými oknami, samozrejmosťou je klimatizácia a prídavné kúrenie, ako aj chladničkou pre vodiča. Rekuperačný modul, využíva kinetickú energiu vozidla pri jazde bez pohonu motora (z kopca, alebo pri brzdení) na uloženie energie, ktorú využíva pri rozjazde vozidla na pohon elektrických zariadení, čím sa znižujú nároky na získavanie energie štandardným spôsobom z alternátorov, a dosahuje sa tak 3% úspora paliva. Zároveň je vozidlo vybavené automatickým dopytovým otváraním stredných a zadných dverí, rampou pre nástup a výstup s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom a vnútorným kamerovým systémom. Samozrejmosťou sú systémy ABS a ESP ako aj vypínateľné ASR.

Na fotografiách:
1/ Zľava doprava: Tomáš Troliga, majoritný majiteľ SAD Poprad, Anton Danko, primátor mesta Poprad, Marianna Krajčová Gočová, generálna riaditeľka SAD Poprad, Štefan Pčola, 1. zástupca primátora mesta Poprad, Ondrej Kavka, 2. zástupca primátora mesta Poprad, Marek Modranský, vedúci dopravy SAD Poprad, predseda Inštitútu verejnej dopravy


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (5838x3540px, 17.78 MB)

Fotografia 2 (3786x5760px, 19.1 MB)

Fotografia 3 (5418x3762px, 18.85 MB)