Mediálne centrum

Úspešná dodatočná montáž: asistent odbočovania domontovaný už do viac ako 250 autobusov

Vydané 10. 2. 2021

Stuttgart / Neu-Ulm. Bezpečnosť a ochrana účastníkov cestnej premávky je stredobodom záujmu spoločnosti Daimler Buses a jej značiek Mercedes-Benz a Setra. Servisná značka Omniplus z tohto dôvodu ponúka možnosť dodatočnej montáže asistenta odbočovania. Iba v Nemecku sa doteraz namontovalo viac ako 250 systémov dodatočného vybavenia Omniplus do autobusov značiek Mercedes-Benz a Setra.

Odbočovacie manévre doprava patria v mestskej doprave k najnáročnejším úlohám vodiča autobusu. Vodič si súčasne musí všímať svetelnú signalizáciu, dopravné značky, účastníkov cestnej premávky v protismere aj križujúcich účastníkov cestnej premávky a okrem toho musí sledovať chodcov a cyklistov. Asistent odbočovania varuje vodiča autobusu pri odbočovaní na pohybujúce sa objekty na strane dvier, čím chráni najmä chodcov a cyklistov.

Srdcom systému je krátkodosahový radarový snímač. Snímač je umiestnený priamo za prednou nápravou a jeho úlohou je monitorovať oblasť vedľa vozidla, a to až do šírky troch metrov. Asistenčný systém pokrýva pri stojacom vozidle dĺžku osem metrov a v prípade, že sa vozidlo pohybuje až dvanásť metrov. Do tejto oblasti spadá aj časť jazdného pruhu nachádzajúcu sa vedľa pred vozidlom. Týmto spôsobom sa zaznamenáva celá oblasť, v ktorej hrozí chodcom a cyklistom nebezpečenstvo, v prípade, že by autobus začal odbáčať. Radarový snímač súčasne sníma viaceré stacionárne a pohyblivé cieľové objekty.

Asistent odbočovania, ktorý možno dodatočne namontovať, je účinný až do rýchlosti 30 km/h a pracuje v niekoľkých stupňoch: ak sa objekt nachádza vedľa vozidla, v oblasti, ktorú zaznamenáva, vodič je v zlomku sekundy opticky informovaný. Na úrovni očí na stĺpiku A na strane dverí zasvieti žltá svetelná dióda. Vodiča intuitívne upozorní na situáciu vedľa vozidla. V prípade, že je zároveň aktivovaná smerovka doprava, svetelná dióda sa rozsvieti na červeno a pridá sa k nej výstražný tón.

Asistent odbočovania sa automaticky zapne pri aktivácii zapaľovania a nie je možné ho vypnúť. Jeho robustná radarová technika je narozdiel od iných technológii odolná voči vplyvom prostredia, ako dážď, hmla, sneženie, odrazy svetla alebo znečistenie a pracuje nepretržite, vo dne i v noci. Použité komponenty sú mimoriadne odolné.

Asistent odbočovania sa dodáva do všetkých klasických i kĺbových autobusov značiek Mercedes-Benz (okrem minibusov) a Setra so zbernicou CAN a rozhraním FMS. Spadajú sem všetky aktuálne modely a ich predchodcovia s minimálnym rokom výroby 2010.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (8192x5464px, 7.5 MB)

Fotografia 2 (8192x5464px, 6.7 MB)