Mediálne centrum

Inšpiruje tvarmi a inováciami: Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet

Vydané 25. 8. 2017

Značka Mercedes-Benz aj tento rok pri príležitosti vrcholového stretnutia ušľachtilých klasických automobilov v kalifornskom Pebble Beach predstavuje zaujímavosť: Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet zmyselne emocionálnym dizajnom a inovatívnymi koncepčnými technickými riešeniami definuje ultimatívny luxus budúcnosti. Dvojmiestne vozidlo je zároveň poctou slávnej automobilovej haute couture ručne vyrábaných, exkluzívnych kabrioletov.

Očarujúci kabriolet je novou extravagantnou interpretáciou klasických emocionálnych dizajnových princípov a spája v sebe inteligentnú krásu s klasickými estetickými proporciami a zjednodušeným, technoidným vzhľadom – je dokonalým stelesnením filozofie dizajnu, ktorou je zmyselná čistota.

Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet je koncipovaný ako elektrické vozidlo. Výkon pohonu predstavuje 550 kW (750 k). Plochý akumulátor na spodku vozidla umožňuje dojazd viac ako 500 kilometrov podľa NEJC (viac ako 200 míľ podľa EPA).

Svoju premiéru oslávil elegantný kabriolet na podujatí Monterey Car Week, ktoré sa konalo v auguste 2017 na polostrove Monterey v Kalifornii. Zavŕšením bolo tradičné podujatie Pebble Beach Concours D'Elégance, ktoré sa tentokrát uskutočnilo dňa 20. augusta.

„Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet povyšuje moderný luxus na ultimatívny luxus a je dokonalou realizáciou našej dizajnovej stratégie. Dychvyrážajúce proporcie v kombinácii s luxusným interiérom v štýle haute couture vytvárajú ultimatívny zážitok,“ hovorí Gorden Wagener, vedúci oddelenia dizajnu Daimler AG.

Exteriér: výrazné štrukturálne prvky s ostrou charakteristickou líniou
Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet s dĺžkou takmer šesť metrov prostredníctvom mimoriadne dlhej kapoty motora a puristicky prechádzajúcich línií preberá klasické proporcie štýlu art déco a úplne nanovo interpretuje tieto estetické princípy. Klenutá základná konštrukcia má vďaka výrazným štrukturálnym elementom v kombinácii s ostrou charakteristickou líniou športový a predĺžený tvar. Táto bočná línia definuje vrchnú časť vozidla od masky chladiča cez kompletnú dĺžku vozidla až po jeho zadnú časť.

Výrazný kontrast medzi tmavomodrým lakovaním vo farbe „námornícka modrá metalíza“ a chrómovými zvýrazňujúcimi prvkami zosilňuje napínavý vzťah medzi jasne vypracovanými plochami s organicky tvarovanými blatníkmi a chrómovými lištami. Takéto plochy sa nachádzajú hore na hrane blatníka, ako aj v strede na veku batožinového priestoru, kde sa spájajú so zvislým brzdovým svetlom. Takéto poňatie masky vozidla značky Mercedes-Maybach s jej ušľachtilými zvislými výstuhami vdychuje prednej časti nezameniteľný vzhľad. Pri návrhu masky sa dizajnéri inšpirovali oblekom s jemnými prúžkami. Maska chladiča sa opiera o dve aerodynamicky stvárnené vodiace plochy vpravo a vľavo vonku v nárazníku.

Novonavrhnuté 24-palcové disky z ľahkej zliatiny sú vybavené centrálnou maticou. Centrálna matica je lakovaná v ružovozlatej farbe, čím nadobúda farebný odtieň, ktorý nesú všetky štúdie elektrických vozidiel značky Mercedes-Benz.

Zadná časť modelu Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet v tvare zadnej časti člnu pripomína luxusnú jachtu. Vo vonkajších hranách predĺženej, okrúhlej zadnej časti člnu sú integrované úzke zadné svietidlá zdôrazňujúce šírku vozidla. Ďalšími výraznými prvkami na zadnej časti sú difúzor s hliníkovým rámom, ako aj vývody vzduchu za podbehmi kolies.

Prechod medzi zadnou časťou vozidla, priestorom veka batožinového priestoru a interiérom je plynulý. Medzi krištáľovo bielou hodnotnou kožou napa a tmavou farbou exteriéru vládne napínavý kontrast. Špeciálne vypracovaná látková sklápacia strecha, do ktorej boli vtkané nite v ružovozlatej farbe, bola dokonale zosúladená s vozidlom.

Interiér: 360-stupňový zážitok z luxusného salónika pod holým nebom
Prostredníctvom luxusného interiéru vozidla Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet značka Mercedes-Benz ukazuje novú syntézu inteligencie a emócie. Dizajnéri zároveň kombinujú jedinečnú tradíciu značky s doteraz nepoznaným zážitkom zo špičkovej techniky.

Veľkoplošné plynulé tvary sa v exteriéri a interiéri spájajú do uceleného dizajnu. Plochy formálne prechádzajú zo zadnej časti vozidla do interiéru, čím vzniká typický tvar podobný jachte. Ľahké krídlo plynulo prechádza ponad obloženie dverí a stredový tunel do scény sedadiel a vytvára tak 360-stupňový salónik pod holým nebom.

Charakteristickým prvkom je nový druh povrchovej úpravy „zvnútra smerom von“. Sedacia plocha tak tvorí horizontálu, ktorá prechádza do vertikály vo dverách a napokon sa z nej stane spodná strana krídla prístrojovej dosky.

Zážitok z luxusu na najvyššej úrovni vytvára okrem plynulých tvarov aj kompozícia materiálov. Aj v tomto prípade vzniká napínavý kontrast medzi teplom a chladom. Používajú sa autentické materiály a farby, čo je typické pre túto značku. Príkladom je ružovozlatá farba ozdobných prvkov alebo hodnotné spracovanie krištáľovo bielej kože napa s kosoštvorcovou úpravou na povrchoch, ktorých sa cestujúci dotýkajú. V rámci tejto luxusnej techniky, ktorá je známa napríklad aj zo sedacieho nábytku Chesterfield, sa koža skladá do kosoštvorcového tvaru a gombíkmi sa upevňuje na ráme. V štúdii Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet má toto tradičné čalúnenie sedadiel futuristický prejav: na každom gombíku kosoštvorcovej úpravy čalúnenia je hviezda Mercedes, ktorá je zozadu osvetlená modrým svetlom. Drevená podlaha s otvorenými pórmi a intarziami z hliníka zvýrazňuje pohodové prostredie a súvislosť s jachtou.

Zobrazovací pás nad 360-stupňovým luxusným priestorom spája dvere, prístrojovú dosku a oblasť zadných sedadiel. Všetky zobrazovacie prvky sú integrované v obvodovom ozdobnom prvku zo skla. Kontrastne a nápadne pôsobia klasické okrúhle prístroje, napríklad združený prístroj. Kombinácia digitálnych ukazovateľov s ozajstnými ručičkami kráča s módou. Dizajnéri prostredníctvom „hyperanalógových“ riešení nadväzujú na túžbu ľudí po zážitku z autentického luxusu analógových prístrojov v čoraz digitálnejšom svete. Klasickým odkazom na letecké cestovanie sú tri dýzy pod krídlom, ktoré pripomínajú vznášajúce sa hnacie agregáty.

Ďalšiu zaujímavosť predstavuje vznášajúci sa priehľadný stredový tunel, ktorý pomocou modrého svetlovodu umožňuje cestujúcim vizuálne zažiť tok elektrickej energie pohonu.

Na čelnom skle sa prostredníctvom dvoch projekčných displejov počas jazdy zobrazujú hlavné funkcie, ako aj relevantné informácie o okolí (napríklad odporúčané reštaurácie alebo informácie o pozoruhodnostiach).

Zážitok pri používaní: intuitívna komunikácia
Štúdia Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet je navrhnutá tak, aby predvídala potreby cestujúcich a v reálnom čase poskytovala želané informácie a riešenia. Aj v zážitku pri používaní sa kombinuje ultimatívny luxus a inteligencia. Okrem ovládania, ktoré sa vykonáva len dotykom, a inteligentnej navigácie, ktorá je prepojená s kalendárom termínov, je ďalším príkladom aj funkcia osobného asistenta. S osobným asistentom sa možno rozprávať ako s priateľom, teda voľne a bez vopred nastavených hlasových príkazov. Takáto komunikácia umožňuje maximálnu koncentráciu na jazdné úlohy. Biometrické snímače najnovšej generácie zaznamenávajú pohodu a zdravotný stav cestujúcich.

Jazda bez emisií: elektrický pohon s výkonom 550 kW (750 k)
Vision Mercedes-Maybach 6 je koncipovaný ako elektrické vozidlo. Vďaka svojim štyrom kompaktným synchrónnym elektromotorom s permanentným magnetom má náhon na všetky kolesá. Plochý akumulátor je umiestnený v spodku vozidla. Výkon pohonu predstavuje 550 kW (750 k). Umožňuje tak okrem športových jazdných výkonov (zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy, maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená na 250 km/h) dojazd podľa NEJC viac ako 500 kilometrov (podľa EPA: viac ako 200 míľ).

Vizionárska je aj funkcia rýchleho nabíjania: systém vďaka nabíjaniu jednosmerným prúdom na báze štandardu CCS umožňuje výkon nabíjania až 350 kW. Iba päť minút stačí na dotankovanie dostatočného množstva energie, ktoré stačí na zvýšenie dojazdu približne o 100 kilometrov.

Fantastické: vizionárske predvádzacie vozidlá s dlhodobou perspektívou
So svojimi veľkorysými rozmermi (dĺžka/šírka/výška: 5 700/2 100/1 340 milimetrov) pokračuje model Vision Mercedes-Maybach 6 kabriolet v rade vizionárskych dizajnových predvádzacích vozidiel značky Mercedes-Benz. Medzi ne zatiaľ patria Vision EnerG Force (Los Angeles, november 2012), AMG Vision Gran Turismo (Sunnyvale, 2013), Vision Tokyo (Tokio, 2015) a Vision Mercedes-Maybach 6 kupé (Pebble Beach, 2016). Vďaka dizajnu značky Mercedes-Benz vyvíjanom na celom svete zachytávajú tieto štúdie miestne dizajnové a kultúrne trendy, ako aj trendy v rámci mobility a uvádzajú ich do centra pozornosti mobilitných koncepcií. Súčasne poskytujú tieto predvádzacie vozidlá náhľady do vzdialenej budúcnosti.

Mercedes-Maybach: dokonalosť sa spája s exkluzívnosťou
Mercedes-Maybach je symbolom najvyššej exkluzívnosti a individuality. Cieľovou skupinou sú zákazníci, ktorí si cenia ultimatívny luxus, dokonalú kvalitu ručnej výroby a výnimočné prvky výbavy. K aktuálnym vozidlám patria nové modely, ktoré boli uvedené na trh v júli 2017, teda Mercedes-Maybach S 560 4MATIC (kombinovaná spotreba paliva: 9,3 l/100 km; kombinované emisie CO₂: 209 g/km) a S 650 (kombinovaná spotreba paliva: 12,7 l/100 km; emisie CO₂ kombinované: 289 g/km), v ktorých sa spája dokonalosť Triedy S značky Mercedes-Benz s exkluzivitou značky Maybach.

Séria Mercedes-Maybach Trieda S kabriolet (kombinovaná spotreba paliva: 12,0 l/100 km, kombinované emisie CO₂: 272 g/km) je obmedzená na 300 exemplárov. Po desaťročiach je to prvý Maybach s otvorenou strechou, ako aj pocta kultúre jazdy s otvorenou strechou.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (6000x4000px, 10.22 MB)

Fotografia 2 (6690x4460px, 5.76 MB)

Fotografia 3 (6141x4094px, 4.12 MB)

Fotografia 4 (4415x6622px, 5.39 MB)

Fotografia 5 (6720x4480px, 5.56 MB)

Fotografia 6 (5490x4118px, 3.96 MB)

Fotografia 7 (7120x4752px, 9.15 MB)

Fotografia 8 (7079x4793px, 9.1 MB)

Fotografia 9 (7360x4912px, 9.74 MB)

Fotografia 10 (7360x4912px, 5.59 MB)

Fotografia 11 (7360x4912px, 4.51 MB)

Fotografia 12 (7360x4912px, 14.81 MB)

Fotografia 13 (6591x4399px, 7.66 MB)

Fotografia 14 (7363x4914px, 8.47 MB)

Fotografia 15 (7360x4912px, 4.37 MB)

Fotografia 16 (7360x4912px, 8.06 MB)

Fotografia 17 (7360x4912px, 12.45 MB)

Fotografia 18 (7360x4912px, 4.72 MB)

Fotografia 19 (7360x4912px, 15.79 MB)

Fotografia 20 (7148x4771px, 6.08 MB)

Fotografia 21 (5000x3000px, 3.77 MB)

Fotografia 22 (6140x3000px, 3.81 MB)