Mediálne centrum

Daimler Mobility a Visa zakladajú globálne technologické partnerstvo na plynulú a komfortnú integráciu elektronického obchodovania do automobilov

Vydané 11. 11. 2021

  • Od jari 2022 môžu zákazníci Mercedes-Benz v Európe zaplatiť za tovary a služby priamo v automobile prostredníctvom odtlačku prsta vďaka technológii Visa.
  • Daimler z vozidla vytvorí platobné zariadenie zabezpečené dvojfaktorovou autentifikáciou.

Stuttgart/Londýn – Daimler ako výsledok nového globálneho technologického partnerstva medzi Daimler Mobility a Visa ponúkne „natívne“ možnosti platby v automobile. Na vykonanie autentifikácie platby priamo vo vozidle bude v budúcnosti stačiť odtlačok prsta. Zákazníci nemusia zadávať heslo ani siahať po mobilnom telefóne. Vďaka technológii delegovanej autentifikácie od spoločnosti Visa sa z vozidla stáva platobné zariadenie.

Od jari 2022 budú môcť najprv zákazníci Mercedes-Benz v Nemecku a vo Veľkej Británii a neskôr na ďalších európskych trhoch vykonať platby vo vozidle prostredníctvom snímača odtlačkov prsta. Nákupy sa pritom budú vykonávať priamo vo vozidle použitím centrálnej jednotky, multimediálneho systému MBUX. Toto riešenie by neskôr malo byť k dispozícii na ďalších trhoch po celom svete.

Realizácia platby priamo z vozidla je podstatným aspektom exkluzívneho zážitku zákazníkov. Globálna platobná platforma Mercedes pay od Daimler Mobility umožňuje zákazníkom objednať a zaplatiť tovary a služby, ako sú služby Mercedes me alebo tankovanie a parkovanie, priamo vo vozidle. 

Antony Cahill, zástupca výkonného riaditeľa a vedúci pre európske trhy spoločnosti Visa v Európe:
„Veľmi nás teší, že spolu s naším partnerom Daimler Mobility môžeme prvýkrát zaviesť vlastné riešenie platieb priamo vo vozidle. Je potrebné zdôrazniť, že prvé úspešné skúšky, ako aj prvé uvedenie na trh sa uskutočňujú v Európe, ktorá je celosvetovo vedúcim centrom inovácií v automobilovom a platobnom sektore. Je to fascinujúci príklad toho, ako poskytovateľ digitálnych platieb s celosvetovo vedúcim postavením a vynálezca automobilu spájajú svoje technológie s cieľom vyvinúť ďalšiu generáciu inteligentných riešení pre automobilový sektor, ktoré vodičom aj cestujúcim poskytnú celkom nový zážitok z prepojeného elektronického obchodovania vo vozidle.“

Franz Reiner, predseda predstavenstva Daimler Mobility:
„Mercedes pay je naším kompetenčným centrom pre platby vo vozidle, pomocou ktorého chceme našim zákazníkom na celom svete ponúknuť plynulo integrované digitálne služby v rámci ekosystému Mercedes-Benz. V spolupráci so spoločnosťou Visa chce Daimler poskytovať vlastný systém platby priamo vo vozidle, ktorý bezpečne a s orientáciou na jednoduchosť používania splní požiadavky na dvojfaktorovú autentifikáciu. Sotva existuje niečo pohodlnejšie ako autorizácia platby prostredníctvom odtlačku prsta. K exkluzívnemu zákazníckemu zážitku, samozrejme, patrí aj bezpečnostné hľadisko, ktoré spĺňame prostredníctvom vlastného systému platby priamo vo vozidle. Našim zákazníkom neponúkame bezpečnosť len počas jazdy vo vozidle, ale aj počas platby.“

Technológia skrytá za natívnym systémom platby priamo vo vozidle

Služba Mercedes pay je súčasťou stratégie mobility a digitalizácie koncernu Daimler a ponúka ju Mercedes pay GmbH, teda spoločnosť, ktorá patrí do divízie Daimler Mobility. Ako vôbec prvý výrobca automobilov bude Daimler do svojich vozidiel integrovať technológiu Visa Cloud Token Framework. Visa Cloud Token Framework je cloudová bezpečnostná technológia, ktorá umožňuje vyššiu flexibilitu vo viacerých zariadeniach. Visa Cloud Token chránia a kódujú citlivé platobné informácie tým, že konvertujú údaje a bezpečne ich ukladajú. Cloud Tokeny okrem toho umožňujú prepojiť nielen vozidlo, ale aj množstvo ďalších koncových zariadení spotrebiteľa priamo s jeho kartovým účtom v banke.

Vďaka tomu je nakupovanie celkovo podstatne jednoduchšie, pretože pred nákupom už nie je potrebné zadávať dlhé čísla kariet. Už nie je potrebné ani prepínať medzi zariadeniami na autentifikáciu platby. Riešenie bude slúžiť ako nástroj pre dvojfaktorovú autentifikáciu.1

Sľubná budúcnosť elektronického obchodovania vo vozidle

Už v nasledujúcich dvoch rokoch sa počet prepojených vozidiel na celom svete zvýši odhadom na viac ako 352 miliónov vozidiel2. Celkový objem platieb vo vozidle by mal do roku 2025 dosiahnuť úroveň približne 86 miliárd dolárov3.

Trendy v oblasti elektrickej mobility, zdieľania vozidiel, autonómneho jazdenia a zosieťovania vozidiel zvyšujú dopyt po inovatívnych možnostiach platby priamo vo vozidle. Dnes sa vodiči musia pri kúpe služieb týkajúcich sa vozidla často prihlasovať na internetovej stránke prostredníctvom samostatného koncového zariadenia. Daimler a Visa si stanovili cieľ, aby používatelia mohli za tovary a služby zaplatiť bez problémov priamo vo vozidle. Súčasne chcú zväčšiť výber a zlepšiť zážitok z nakupovania.

1/ Na dodržanie silnej autentifikácie zákazníka (SCA) je potrebná dvojfaktorová autentifikácia, ktorá pozostáva z týchto častí: niečo, čo spotrebiteľ pozná (napr. heslo), vlastní (napr. zosieťované zariadenie) alebo kto je (napr. biometria). Daimler Mobility využíva službu delegovanej autentifikácie spoločnosti Visa, pričom sa autentifikácia (SCA) prenáša z banky, ktorá vydala kartu, na spoločnosť Daimler.
2/ Capgemini Invent: Connected Vehicle Trend Radar 2, 2020.
3/ Juniper Research: The Race for In-Vehicle Payments, 2020.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (4000x2250px, 2.44 MB)

Fotografia 2 (1024x512px, 212.54 kB)