Mediálne centrum

Na ceste k vedúcemu postaveniu v oblasti automobilového softvéru – zapojte sa teraz s vlastnými programátorskými nápadmi do komunity kódovania vo vozidlách Mercedes-Benz

Vydané 19. 1. 2021

  • Cieľom komunity kódovania v automobiloch (In-Car-Coding Community) je zlepšiť digitálny jazdný zážitok pomocou vynikajúcich koncepčných nápadov
  • Medzinárodná súťaž je orientovaná na vývojárov softvéru, dátových vedcov, start-upy a spoločnosti
  • Koncepcie budú zrealizované vo forme aplikácií, aby ich bolo možné integrovať priamo do modelovej palety značky Mercedes-Benz
  • Spoločnosť Mercedes-Benz AG poskytne účastníkom vlastný súbor na vývoj softvéru (Software Development Kit - SDK), ako aj ďalšie rozhrania (API)
  • Najlepšie riešenia, prototypy a aplikácie pre mobilitu budúcnosti budú tvoriť základ dlhodobej spolupráce so značkou Mercedes-Benz

Stuttgart. Spoločnosť Mercedes-Benz AG dôrazne pretláča digitalizáciu v kokpite modelovej palety značky Mercedes-Benz a má našliapnuté stať sa lídrom v oblasti softvéru automobilov. Na tomto pozadí sa formuje komunita kódovania v automobiloch. Na veľkej medzinárodnej súťaži, ktorá sa zameriava ako na start-upy, tak aj na etablované spoločnosti, sa budú v rámci niekoľko mesačného výberu hľadať najinovatívnejšie a najkreatívnejšie koncepcie softvéru. Spoločnosť Mercedes-Benz AG si s komunitou stanovila cieľ, zlepšiť digitálny jazdný zážitok. Najlepšie koncepcie budú zrealizované vo forme aplikácií, aby ich bolo neskôr možné integrovať priamo do modelovej palety značky Mercedes-Benz.

Komunita kódovania v automobiloch je medzinárodná platforma, ktorú etablovala značka Mercedes-Benz – a ktorú podporujú zamestnanci koncernového výskumu. „S komunitou kódovania v automobiloch ponúkame celý ekosystém zameraný na softvér, neustálu výmenu informácií, ako aj spoluprácu počas vývoja – medzi externými vývojármi a našimi internými odborníkmi,“ tvrdí Jasmin Eichler, vedúca Future Technologies v rámci koncernového výskumu. „Nová komunita sa zameriava výlučne na aplikáciu. V rámci značky Mercedes to vnímame ako skvelú príležitosť na vývoj softvéru spolu s externými odborníkmi a na prácu na nových službách.“

Charakter komunity kódovania v automobiloch je zameraný na biznis. „Nejde o žiadny hackathon či brainstorming. Komunita In-Car je biznisom,“ hovorí Georges Massing, viceprezident oddelenia Digital Vehicle & Mobility. „Ponúkame priamy prístup k jednej z najcennejších značiek na svete a jej miliónom zákazníkom.“ Účastníci, ktorých koncepcie nás presvedčia, sa môžu tešiť na dlhodobú spoluprácu so značkou Mercedes-Benz. „Nehľadáme iba vynikajúce nové nápady,“ hovorí Massing. „Hľadáme partnerov do budúcnosti.“

Rozširujúca sa digitalizácia má výrazný vplyv na to, ako budeme v budúcnosti pracovať a žiť. Chytrý telefón s množstvom aplikáciami nás už dnes sprevádza na každom kroku. Bez problémov a kedykoľvek si môžeme pustiť svoju obľúbenú hudbu alebo sa pomocou navigácie vo vozidle jednoducho zorientovať v cudzom meste. Mobilita budúcnosti je založená na prepojených službách. Tie sú integrované v palubných systémoch a starajú sa o čoraz viac služieb, komfort, bezpečnosť a zábavu vo vozidle.

Inteligentný infotainment MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz) ponúka svojim používateľom širokú paletu výkonov už dnes. Siahajú od hudobných streamingových služieb cez digitálnu knihu jázd, asistenta jazdenia v dopravných zápchach až po kanceláriu vo vozidle, ktorá sa napríklad pripája k telekonferencii pomocou hlasových príkazov alebo predčítava, píše a posiela SMS správy. V prípade elektrických vozidiel pomáha systém MBUX aj s vyhľadávaním nabíjacích staníc vrátane spotreby energie až po stanicu, s aktuálnym stavom akumulátora či dokonca s platením za nabíjanie. Tieto funkcie sa ovládajú prostredníctvom dotykového displeja s vysokým rozlíšení alebo integrovaného hlasového asistenta „Hey Mercedes“ (Ahoj, Mercedes).

Mercedes me: zdokonalená digitalizácia

Najdôležitejšou súčasťou systému MBUX je nová generácia aplikácií Mercedes me. Tie sa nachádzajú – exkluzívne pre Mercedes-Benz a jeho kooperačných partnerov – na platforme Mercedes me. Aplikácie zaisťujú inteligentné a emocionálne prepojenie vodiča a vozidla a spájajú produkty a služby, ktoré možno spustiť prostredníctvom systému MBUX alebo chytrého telefónu. Prístup k digitálnemu ekosystému možno získať po jednorázovej registrácii na internetovej stránke Mercedes-Benz alebo priamo v aplikácii Mercedes me. Systém MBUX a Mercedes me zmení jazdu vozidlom na individuálny jazdný zážitok.

Open API zaručuje voľný prístup k rôznym rozhraniam

Ponuky Mercedes me sa budú neustále rozširovať. Práve v tomto bode prichádza na scénu komunita kódovania v automobiloch. S prístupom Open-Innovation sa komunita orientuje na široké spektrum uchádzačov. Pozvaní sú vývojári, start-upy, spoločnosti, dátoví vedci a softvérové agentúry, ktoré majú záujem spolu so značkou Mercedes-Benz formovať a posúvať vpred mobilitu budúcnosti. Aby sa zabezpečil hladký priebeh a aby sa vývojári mohli plne sústrediť na vývoj nového kódu, poskytuje koncernový výskum uchádzačom súbor nástrojov na vývoj softvéru (SDK), vďaka ktorému budú mať prístup k infotainmentu MBUX.

Externí vývojári z celého sveta budú mať k dispozícii množstvo rôznych rozhraní API od značky Mercedes-Benz, ktoré boli po prvýkrát predstavené na autosalóne IAA 2019. Tieto otvorené programové rozhrania sú predpokladom na ovládanie ovládacích prvkov z oblasti komfortu, zábavy a bezpečnosti prostredníctvom elektroniky vozidla. Účastníkom sa nekladú žiadne medze pokiaľ ide o koncepciu a vývoj. Hľadáme úplne nové koncepcie súvisiace s digitálnym jazdným zážitkom.

Mercedes-Benz Truck App Portal: riešenia pre divíziu zameranú na podnikateľskú oblasť

Portál je trhom aplikácií súvisiacich s nákladnými motorovými vozidlami. Podnikatelia a manažéri z odvetvia logistiky tu nájdu aplikácie, ktoré im pomôžu ešte viac zefektívniť ich autopark. S otvorenou platformou ponúka spoločnosť Daimler Truck AG svojim zákazníkom možnosť zostaviť si individuálne riešenia pre potreby svojho podnikania. Aplikácie by mali vodičom uľahčiť ich všedné pracovné dni a vďaka inteligentnému prepojeniu by mali prispieť k vyššej efektivite celého autoparku. Vývojári softvéru mobilnej aplikácie budú mať po prvýkrát možnosť implementovať do svojich riešení aktuálne údaje priamo z nákladného motorového vozidla.

Umenie, vzdelávanie alebo chytrá domácnosť: kódy môžu mať rôzne využitie

Prepojenie vozidiel ponúka množstvo východísk pre riešenia, ktoré vodičovi umožňujú jazdiť bezpečnejšie a efektívnejšie. Cieľom je znásobiť digitálny jazdný zážitok so softvérovými produktmi, ktoré možno použiť v oblastiach „Life Service“, „umenie a kultúra“, „zábava a vzdelanie“ či „chytrá domácnosť a internet vecí“. Do úvahy by napríklad prichádzal kreatívny prístup k používaniu riadiacich snímačov v oblasti komunikácie automobilu s okolím. Vývojári v komunite kódovania v automobiloch môžu využiť komponenty zo systému MBUX a pohrať sa s mnohými možnosťami, ktoré ponúka dotyková plocha alebo inteligentný hlasový asistent.

Stvárnenie digitálnej budúcnosti na podujatí Mercedes me Convention 2021

Po podaní svojich nápadov na koncepciu prejdú uchádzači viacstupňovým výberom, v rámci ktorého sa budú produktové nápady zdokonaľovať a rozvíjať. Vo fáze mentorovania budú finalistov podporovať experti z odborných úsekov spoločnosti Mercedes-Benz AG pri finálnej prezentácii na propagáciu svojho produktu na podujatí Mercedes me Convention, ktoré sa uskutoční v apríli 2021. Nový formát hybridne naplánovaného podujatia ponúka otvorenú a inšpirujúcu platformu pre ľudí z rôznych digitálnych odvetví a na báze dialógu, interakcie, prepojenia a zábavy sa jasne zameriava na budúce stvárnenie digitalizácie. Na začiatku série vlastných podujatí sa stretne medzinárodne rôznorodá komunita vývojárov, ktorá inovatívnym spôsobom priblíži digitalizačné prístupy spoločnosti. Podujatie Mercedes me Convention ponúka obsahové styčné body pre programátorov, dizajnérov UI/UX, výskumníkov a ďalších odborníkov v ekosystéme digitalizácie a vývojárov.

Prihlášky do komunity možno podávať od 14.01.2021 do 14.03.2021 na internetovej stránke in-car-coding.com.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (1120x763px, 607.24 kB)

Fotografia 2 (1236x854px, 588.6 kB)

Fotografia 3 (1713x905px, 678.81 kB)

Fotografia 4 (3840x2160px, 2.15 MB)