Mediálne centrum

Premiéra konceptu Mercedes-Maybach EQS – pohľad na prvý plnoelektrický sériový model Maybach

Vydané 6. 9. 2021

Mercedes-Maybach rozširuje svoje portfólio produktov o luxusné plnoelektrické vozidlo SUV vyhotovené na základe modulárnej architektúry pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy

Stuttgart/Mníchov. Mercedes-Maybach prostredníctvom konceptu EQS poskytuje konkrétny pohľad na prvý plnoelektrický sériový model tradičnej luxusnej značky. Koncepčné vozidlo SUV je založené na modulárnej architektúre pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy od značky Mercedes-Benz a prenáša exkluzivitu značky Maybach do mobility budúcnosti, ktorá je lokálne bez emisií. Unikát, ktorý nemá ďaleko od sériovej verzie, ukazuje typické identifikačné znaky Maybach ako hodnotné dvojfarebné lakovanie, avšak s inovatívnou technológiou pohonu prináša aj výrazne progresívnejšiu prezentáciu značky. V interiéri sa z oblasti zadných sedadiel vďaka riaditeľským sedadlám a balíku na prevádzku so šoférom stalo komfortné miesto na prácu alebo oddych. To všetko dopĺňajú exkluzívne detaily ako nové panely dverí, na ktorých sa nachádzajú lakťové opierky, ktoré sú vytvorené ako hodnotné bočné panely. Ďalším príkladom sú ozdobné prvky s bielym klavírovým lakom a materiály v hlbokomorskej modrej farbe, ktoré vo vozidle vytvárajú atmosféru navodzujúcu pocit pohodlia ako na ušľachtilej jachte.

Značka Mercedes-Maybach je od nepamäti symbolom najnovšej techniky, ako aj najprecíznejšej a najexkluzívnejšej ručnej práce. Je považovaná za priekopníka v definovaní luxusu, štýlu a statusu. Mercedes-Maybach je legenda, ktorá sa necháva objaviť vždy nanovo. V roku 1921 začali Wilhelm a Karl Maybach s konštrukciou automobilov, pričom si stanovili cieľ vytvoriť „to najlepšie z najlepšieho". Práve táto ambícia už 100 rokov vytvára jedinečný charakter značky Mercedes-Maybach.

Zákazníci značky Maybach hľadajú niečo mimoriadne a ambíciou je prekonať ich očakávania. Táto značka má najvyššie štandardy, pokiaľ ide o exkluzivitu a individuálnosť, elegantný dizajn a dokonalé umenie remeselnej výroby či najnovšiu techniku. Vek zákazníkov na hlavných trhoch v Číne, Rusku, Južnej Kórei, USA a Nemecku je v priemere čoraz nižší, preto sa mení aj definícia luxusu.

„Mnohí zo zákazníkov značky Mercedes-Maybach sú vo veľkej miere digitálne prepojení a kladú najvyššie nároky na naše digitálne riešenia. Okrem toho od značky, pre ktorú sa rozhodnú, očakávajú, že bude zastávať hodnoty trvalej udržateľnosti a prevezme zodpovednosť za životné prostredie. Koncept Mercedes-Maybach EQS spĺňa všetky tieto body a progresívnejším spôsobom stelesňuje výnimočný luxus: plnoelektrické hnacie ústrojenstvo umožňuje nielen dôslednú trvalo udržateľnú mobilitu, ale aj nový rozmer pokoja a uvoľnenia pre cestujúcich,“ uviedla Britta Seeger, členka predstavenstva Daimler AG a Mercedes Benz AG, zodpovedná za odbyt.

„Koncept Mercedes-Maybach EQS predstavuje prechod tradičnej luxusnej značky na progresívnejšiu, plnoelektrickú budúcnosť. Ako každé vozidlo Maybach, aj tento koncept je symbolom sofistikovaného luxusu vo všetkých detailoch. Koncepčné vozidlo, ktoré nemá ďaleko od sériovej verzie, je dôkazom toho, že najnovšia technika elektrického pohonu a pokrokový infotainment s hyperobrazovkou MBUX vytvárajú dokonalé spojenie s umením remeselnej výroby typickým pre značku Maybach. Táto vášnivá kombinácia precízne prepracovaných detailov vytvára jedinečný zážitok z automobilového luxusu. Pomocou budúcich plnoelektrických sériových modelov vozidiel SUV realizujeme naše najvyššie ambície z vrcholového segmentu aj v oblasti elektrickej mobility,“ uviedol Philipp Schiemer, vedúci skupiny vrcholových vozidiel Mercedes-Benz AG a predseda vedenia spoločnosti Mercedes-AMG GmbH.

Progresívny luxus s dizajnom typickým pre túto značku

V prípade koncepčného vozidla je na prvý pohľad jasné, že ide o člena rodiny Mercedes-Maybach a Mercedes-EQ. Poskytuje pohľad na prvé plnoelektrické vozidlo SUV v luxusnom segmente. Tvary vozidla sú založené na čisto elektrickej architektúre vozidla a dôsledne sa pridržiavajú dizajnového účelu. Dynamická silueta sa tiahne celým vozidlom, počnúc nízko uloženým predkom, potom napnuto prechádza ponad naklonený stĺpik A a obrys strechy až k odtrhovej hrane zadného spojlera. Na prvý pohľad sa ukazuje prechod do novej technologickej éry.

Plynulé prechody bez prerušení a hrán sú charakteristickými znakmi plynulého dizajnu. Expresívne plošné tvary so svalnatými plecami sú ďalšími charakteristickými poznávacími znakmi. Množstvo pochrómovaných aplikácií zase vytvára kontrasty, ktoré sú typické pre túto značku. Zvýraznené podbehy kolies s krytmi výrezov kolies vo vysokolesklej čiernej farbe zvýrazňujú silu a emocionálnosť.

Gorden Wagener, šéfdizajnér koncernu Daimler: „Prostredníctvom konceptu Mercedes-Maybach EQS po 100 rokoch prevádzame značku do elektrickej budúcnosti. Futuristický dizajn pozostáva z emocionálnej integrácie plôch a tvarov. Predok s progresívnou maskou chladiča Maybach sa drží zásady integrácie a dodáva značke celkom nový vzhľad. Spolu s novou aerodynamickou proporciou vozidla SUV prinášame celkom novú definíciu luxusného vozidla SUV budúcnosti.”

Pochrómované prúžky Maybach na prednej a zadnej časti

Vzpriamená predná časť s obložením chladiča s čiernym panelom plynule prechádza do prednej kapoty, ktorá zasahuje až k podbehom kolies, a predných svetlometov. Svetelné jednotky s LED, ktoré sú olemované sieťkou emblému Maybach s malými otvormi, vyžarujú svetlo pomocou individuálnych diamantových blokov. Detailne vypracované vertikálne prúžky Maybach s ušľachtilým trojrozmerným hlbokým vzhľadom sú pochrómované a sú zvýrazňujúcim prvkom chladiča s novou, inovatívnou technológiou masky chladiča s čiernym panelom. Ušľachtilo pochrómované, detailne vypracované lamely sa nachádzajú aj na otvore nárazníka na prívod vzduchu. Tento nápadný dizajnový prvok je znova uchytený pod držiakom evidenčného čísla vozidla v zadnej časti v nárazníku. Klasický nápis Maybach na prednej kapote, vzpriamená hviezda Mercedes a pozdĺžne nasadená, pochrómovaná ozdobná lišta v strede kapoty sú oslavou tradície.

Exkluzívne dvojfarebné lakovanie a subtilne umiestnené emblémy značky

Ďalším podstatným identifikačným znakom je pre túto značku charakteristické dvojfarebné lakovanie v obsidiánovej čiernej metalíze a zirkónovej červenej metalíze s jemným pochrómovaným prúžkom, ktorý vytvára optickú deliacu čiaru. Veľké pochrómované plochy sa tiahnu nielen ponad otvory na prívod vzduchu a difúzor v prednej a zadnej časti, ale lemujú aj bočné okná s dynamicky prechádzajúcim pochrómovaným lemovaním s trojrozmerným vyhotovením. Aj stĺpiky B sú pochrómované a boli exkluzívne zušľachtené subtílnym vzorom emblému značky. Na stĺpiku D sa nachádza písmeno M označujúce značku Maybach.

Na bočných, aerodynamicky optimalizovaných nášľapných doskách sa nachádza individuálna vložka s emblémom Maybach. Disky z ľahkej zliatiny s veľkorysým rozmerom 24 palcov s dizajnom Maybach s piatimi krátkymi lúčmi a plochou stredovou časťou, ako aj nápis Maybach zvýrazňujú exkluzívny vzhľad plnoelektrického SUV.

V zadnej časti sú žiarivým vrcholom zadné svietidlá v podobe súvislého špirálového svetelného pásu. Ich animácia prebieha zvonku smerom dovnútra. Pochrómovaný strešný spojler funguje ako športovo-aerodynamický ozdobný prvok.

Ďalším exkluzívnym prvkom výbavy sú automatické komfortné dvere vpredu a vzadu. Keď sa používateľ priblíži k vozidlu, najprv sa vysunú kľučky dverí. Po ďalšom priblížení sa automaticky otvoria dvere vodiča. Prostredníctvom systému MBUX má vodič navyše možnosť otvoriť zadné dvere na diaľku.

Virtuálny interiér ako emocionálny a štýlový prejav

Aj interiér koncepčného vozidla Mercedes-Maybach EQS je emocionálny a štýlový prejav, podobne ako exteriér – jeho realizácia je kompletne virtuálna. Ráz salónika je prísľubom luxusného cestovania na najvyššej úrovni. Predné sedadlá ukazujú paralely s vozidlom Mercedes-Maybach Triedy S. Zadná časť prvej triedy s dvomi veľkorysými samostatnými miestami na sedenie, ktoré sú inšpirované Triedou S, ako aj špičkový zábavný systém pre oblasť zadných sedadiel sú zárukou najvyššieho komfortu vo vozidle. A pretože koncept SUV umožňuje vyšší posed, mohla byť vytvorená ešte väčšia opierka lýtok. Vďaka nej sú chodidlá voľne položené nad podlahovou krytinou Faux Fur.

Vznášajúca sa stredová konzola vzadu a veľký priestor pre pohyb

Stredová konzola vzbudzuje dojem vznášajúceho sa súvislého pásu kokpitu prechádzajúceho až k zadným sedadlám, čím vytvára dojem z mimoriadne ľahkého a elegantného priestoru s veľkým priestorom pre pohyb. Priestor a komponenty interiéru v kombinácii s množstvom nepriameho a priameho náladového osvetlenia pôsobia vizuálne ľahším dojmom a zdá sa, akoby sa vznášali. Sériová vložka vázy ponúka možnosť ozdobiť interiér kvetmi podľa konkrétneho ročného obdobia a vniesť do interiéru vozidla Maybach kúsok prírody. Veľká odkladacia plocha poskytuje veľký priestor pre drobné predmety alebo individuálne prvky výbavy ako sklápací stolík, box na poháre alebo chladiaci priečinok.

Novonavrhnuté panely dverí so vznášajúcimi sa lakťovými opierkami a ovládacími prvkami so vzhľadom ušľachtilých bočných panelov súčasne zdôrazňujú luxusný aj moderný charakter interiéru. Koncepcia farieb a materiálov našla inšpiráciu vo svete módy. Dokonalé umenie remeselnej výroby, vysokokvalitné materiály a výnimočné detaily sú odrazom novej úrovne exkluzivity. Farebná kombinácia bielej a výraznej tmavomodrej farby vytvára veľkorysý a technicky moderný priestor. Mimoriadne zaujímavým prvkom je ozdobný prvok s bielym pochrómovaným vzhľadom. Jeho lizény v ružovozlatej farbe sa dokonale zhodujú s tvarom. Ďalšie zvýrazňujúce prvky v ružovozlatej farbe vytvárajú ideálny kontrast a rozhodujúcim spôsobom prispievajú k luxusnému rázu interiéru.

Ďalší neočakávaný kontrast do interiéru prináša progresívna textília najvyššej kvality, ktorá bola inšpirovaná módou. Táto textília veľkolepo obklopuje oblasť zadných sedadiel a svojimi detailmi žiari v ďalších častiach interiéru. Progresívny grafický prvok vyrazený na koži v priestore stropu je prejavom dokonalého zlúčenia tradičného luxusného materiálu a modernej technológie.

Hyperobrazovka MBUX so štýlmi zobrazovania, ktoré sú špecifické pre Maybach

Ďalším osobitným lákadlom v interiéri je hyperobrazovka MBUX so štýlmi zobrazovania a obsahmi, ktoré sú špecifické pre Maybach. Táto veľká, klenutá obrazovka sa tiahne od jedného stĺpika A k druhému stĺpiku A. Tri obrazovky sú umiestnené pod krycím sklom a vizuálne sa zlievajú. S OLED displejom s uhlopriečkou 12,3 palca má spolujazdec k dispozícii vlastnú oblasť zobrazovania a ovládania. Zábavné funkcie sú počas jazdy dostupné len v rámci zákonných predpisov platných v konkrétnej krajine. Keď interiérová kamera zistí, že sa vodič pozerá na displej spolujazdca, pri určitých obsahoch sa tento displej automaticky stlmí.

Systém MBUX s učenlivým softvérom vďaka umelej inteligencii sa úplne orientuje na používateľa. Ponúka personalizované návrhy pre množstvo funkcií infotainmentu, komfortných funkcií a funkcií vozidla. Pri takzvanej nulovej vrstve sú najdôležitejšie aplikácie ponúknuté na najvyššej úrovni systému v zornom poli, vždy podľa situácie a vo vzťahu ku kontextu. Vyhľadávanie vo vedľajších ponukách už nie je potrebné.

Displej infotainmentu s vysokým rozlíšením v hlavnom menu obsahuje ponuku EQ, ktorá slúži ako centrálny prístupový bod pre špeciálne zobrazenia a nastavenia. Sem okrem iného patrí nabíjací prúd, čas odjazdu, tok energie a histogram spotreby. Na multimediálnom displeji sa navyše dajú ovládať aj funkcie navigácie a jazdné programy. V kombinácii so službami Mercedes me connect systém ponúka aj navigačné služby a funkcie, ktoré sú špecifické pre elektrické vozidlo. K takýmto funkciám patrí napríklad Zobrazenie nabíjacích staníc, elektrický dojazd a optimalizované Plánovanie trasy pri zohľadnení stavu nabitia, počasia alebo dopravnej situácie.

Kvalitný a moderný pôvab ďalej zvýrazňujú okrúhle ventilačné dýzy vo vysokolesklej chrómovej farbe, galvanizované ozdobné prvky a multifunkčný volant, sploštený hore aj dole, pochádzajúci zo štúdie VISION EQS. O štýlovú atmosféru sa ešte stará náladové svetlo, ktoré sa mení rôznymi spôsobmi.

Modulárna architektúra je aj základom pre ďalšie elektrické vozidlo SUV

Koncepčné vozidlo Mercedes-Maybach EQS je založené na modulárnej architektúre pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy značky Mercedes-Benz. Na tomto základe sa objaví ďalší plnoelektrický model EQS SUV, ktorý bude uvedený do sériovej výroby v roku 2022 ešte pred vozidlom Maybach. Elektrické hnacie ústrojenstvo sa aj v tomto vozidle postará o najtichší chod a umožní novú úroveň pokoja a oddychu v interiéri. Podľa skúšobného postupu WLTP sú v prípade architektúry pre vozidlá SUV Mercedes EQS naplánované dojazdy približne 600 kilometrov.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (4728x4727px, 6.97 MB)

Fotografia 2 (3508x2480px, 2.98 MB)

Fotografia 3 (3508x2480px, 2.81 MB)

Fotografia 4 (3508x2480px, 2.9 MB)

Fotografia 5 (3508x2480px, 2.88 MB)

Fotografia 6 (3508x2480px, 2.43 MB)

Fotografia 7 (3508x2480px, 2.84 MB)

Fotografia 8 (3508x2480px, 1.99 MB)

Fotografia 9 (3508x2480px, 3.88 MB)

Fotografia 10 (3508x2480px, 2.43 MB)

Fotografia 11 (6000x3375px, 4.75 MB)

Fotografia 12 (2160x2700px, 1.17 MB)

Fotografia 13 (2160x2700px, 1.27 MB)

Fotografia 14 (2160x2700px, 920.98 kB)

Fotografia 15 (2160x2700px, 1.29 MB)

Fotografia 16 (2160x2700px, 1.38 MB)

Fotografia 17 (2160x2700px, 1.01 MB)

Fotografia 18 (2160x2700px, 2.41 MB)

Fotografia 19 (2160x2700px, 991.96 kB)

Fotografia 20 (2160x2700px, 1.46 MB)

Fotografia 21 (2160x2700px, 1.31 MB)

Fotografia 22 (9600x4116px, 6.59 MB)

Fotografia 23 (9600x4116px, 10.66 MB)

Fotografia 24 (20000x9570px, 29.7 MB)

Fotografia 25 (20000x9570px, 28.12 MB)

Fotografia 26 (6000x3000px, 2.39 MB)

Fotografia 27 (3508x2480px, 932.05 kB)

Fotografia 28 (3508x2480px, 2.28 MB)

Fotografia 29 (3508x2480px, 2.24 MB)