Mediálne centrum

Koncept EQV: Elektrická budúcnosť prémiového veľkopriestorového vozidla

Vydané 5. 3. 2019

  • Celosvetovo prvé veľkopriestorové vozidlo v prémiovom segmente s čisto akumulátorovým elektrickým pohonom
  • Kapacita akumulátora 100 kWh zaistí dojazd až 400 kilometrov
  • Dizajnový jazyk produktovej a technologickej značky EQ v interiéri a exteriéri
  • Avizovanie sériového modelu v blízkej budúcnosti

Celosvetová premiéra prvého čisto akumulátorového elektrického veľkopriestorového vozidla v prémiovom segmente: V koncepte EQV spája značka Mercedes-Benz mobilitu, ktorá je lokálne bez emisií, s presvedčivým jazdným výkonom, maximálnou funkčnosťou a estetickým dizajnom. Nové koncepčné vozidlo bude môcť verejnosť vidieť po prvýkrát na ženevskom autosalóne od 7. do 17. marca 2019. Na báze konceptu EQV plánuje
divízia Mercedes-Benz Vans v blízkej budúcnosti sériový model.

K technickým kľúčovým vlastnostiam patria dojazd až 400 kilometrov a rýchle dobíjanie energie na dojazd do 100 kilometrov len za 15 minút. Vozidlo okrem toho ponúka najvyšší komfort v interiéri a maximálnu funkčnosť, napríklad vďaka svojím všestranným konfiguráciám sedadiel. Vďaka tomu umožňuje koncepčné vozidlo skutočne široké možnosti využitia. V oblasti súkromného použitia budú napríklad rodiny alebo športovo založení používatelia profitovať z vysokej funkčnosti a variability. V rámci prepravy osôb s vysokou úrovňou presvedčí vozidlo svojou bohatou výbavou a komfortným pocitom z jazdy.

„Divízia Mercedes-Benz Vans dôsledne rozvíja elektrifikáciu svojho produktového portfólia. Vďaka konceptu EQV sa dostávame na ďalšiu úroveň. Štúdia ponúka všetky atribúty typické pre značku aj segment, ktoré zákazníci značky Mercedes-Benz poznajú, cenia si ich a očakávajú ich. Rodinný sprievodca, spoločník na nevšedné dobrodružstvá alebo vozidlo kyvadlovej dopravy s rázom salónika – vďaka týmto vlastnostiam sa z konceptu EQV stáva v kombinácii s akumulátorovým elektrickým pohonom koncepčné vozidla budúcnosti. Veľmi nás teší, že už v blízkej budúcnosti budeme na základe tejto štúdie schopní ponúknuť našim zákazníkom sériový model,“ hovorí Wilfried Porth, člen predstavenstva spoločnosti Daimler AG, riaditeľ pre personál a pracovné činnosti.

Koncept EQV je dôkazom konzekventného pokračujúceho rozvoja technologickej značky „EQ“. Značka Mercedes-Benz založila technologickú značku v roku 2016 a prezentovala na úvod štúdiu „Koncept EQ“. Na IAA 2017 nasledovala štúdia Koncept EQA v nižšej strednej triede. V septembri 2018 prezentovala značka prostredníctvom elektrického SUV EQC svoje prvé sériové vozidlo. Aktuálne prezentovaný koncept EQV rozširuje modelovú paletu o segment prémiového veľkopriestorového vozidla s až ôsmymi miestami na sedenie.

Motor s výkonom 150 kW a kapacitou 100 kWh na dojazd až do 400 kilometrov
Koncept EQV nesie na prednej náprave kompaktné elektrické hnacie ústrojenstvo (eATS) s výkonom 150 kW. Elektromotor, prevodovka s pevným prevodovým pomerom, chladiaca sústava, ako aj výkonová elektronika tvoria pritom kompaktnú jednotku s vysokou mierou integrácie.

Energiu dodáva lítium-iónový akumulátor. S kapacitou 100 kWh umožňuje maximálny dojazd 400 kilometrov. Vďaka maximálnej rýchlosti 160 km/h je suverénny pocit z jazdy aj mimo mestského prostredia.

Koncepčné vozidlo umožňuje komfortné nabíjanie doma pomocou nabíjacej skrinky (wallbox) Mercedes-Benz alebo z normálnej zásuvky v domácnosti. O ešte vyššiu flexibilitu počas všedného dňa sa postará funkcia rýchleho nabíjania: Za 15 minút dokáže poskytnúť energiu na dojazd okolo 100 kilometrov.

Žiadne kompromisy v otázkach funkčnosti
Veľkopriestorové vozidlá značky Mercedes-Benz kladú maximálne nároky na funkčnosť a variabilitu. Kompromisy v tomto smere nerobí ani plnoelektrický variant. Vďaka inštalácii akumulátora do podlahy je k dispozícii celý priestor vozidla – bez akýchkoľvek obmedzení v interiéri.

Koncept EQV so šiestimi samostatnými sedadlami sa tak môže stať napríklad reprezentatívnym vozidlo kyvadlovej dopravy, ktoré splní všetky požiadavky kladené na prepravu osôb na vysokej úrovni. S inými konfiguráciami sedadiel sa vozidlo stane praktickým rodinným sprievodcom v mestskej premávke alebo umožní komfortnú prepravu športového alebo outdoorového vybavenia. Značka Mercedes-Benz ponúka vďaka konceptu EQV extrémne flexibilnú, plnoelektrickú koncepciu vozidla, ktorá sa po zabudovaní samostatných sedadiel alebo lavíc dá zmeniť aj na 7- alebo dokonca 8-miestnu verziu.

Ako člen rodiny EQ profituje koncept EQV z obsiahleho ekosystému elektromobility technologickej značky. Zahŕňa poradenské a servisné služby a siaha od nabíjacej infraštruktúry až po prispôsobenú navigáciu, ktorá zohľadňuje stav nabitia akumulátora. Sem patria aj aplikácie, ktoré umožňujú napríklad predklimatizovanie vozidla alebo bezhotovostné úhrady na verejných nabíjacích stojanoch.

Dizajnový jazyk EQ na nezameniteľný prejav
Spojovacím prvkom všetkých vozidiel EQ je dizajn. Značka EQ očarí avantgardnou, svojbytnou estetikou. „Koncept EQV stelesňuje náš prístup „progresívny luxus“ vďaka prelínaniu analógového a digitálneho sveta. Dizajnový jazyk EQ zaručuje s ničím nezameniteľný prejav a očarí svojou progresívnou formou,“ hovorí Gorden Wagener, hlavný dizajnér spoločnosti Daimler AG. „Štýlová estetika exteriéru sa prenáša aj do interiéru a dopĺňajú ju teplé zvýrazňujúce prvky, ako sú ružovozlatá, ktorá umocňuje efekt „Vitajte doma“. Kokpit sa v našom novom koncepte EQV koncentruje na nové intuitívne rozhranie MBUX.“

Dynamický exteriérový dizajn s novou elektroestetikou zdôrazňuje
orientáciu na dynamický elektrický pohon. Ústredným prvkom je maska chladiča s pochrómovanými sponami a pásom svetelných diód ako typický znak dizajnového jazyka EQ.

Celý exteriér je lakovaný v striebornej farbe High-Tech, pričom nárazník s dvomi viac von vysunutými vonkajšími pochrómovanými vložkami a veľkými otvormi na prívod vzduchu zaisťuje jedinečný vzhľad. Svetlomety s LED zdôrazňujú tento prejav a športovú orientáciu koncepčného vozidla. K zdôrazneniu tohto dojmu prispievajú aj usporiadaný bočný pohľad a disky z ľahkej zliatiny vo formáte 19 palcov, ktoré evokujú pocit dynamiky už na stojacom vozidle.

Elegantný, technoidný kokpit s teplými zvýrazňujúcimi prvkami
Epocha elektrickej mobility nevtláča svoju vizuálnu pečať len karosérii koncepčného vozidla EQ. Špičková estetika exteriéru sa prenáša aj do interiéru. V elegantne technoidnom kokpite sa dôraz kladie na nekomplikované, intuitívne ovládanie. Srdcom interakcie medzi človekom a vozidlom je informačný a zábavný systém s rozhraním MBUX (Mercedes-Benz User Experience, používateľský zážitok Mercedes-Benz), ktorý združuje ovládanie hlasom schopné učiť sa s inovačnými možnosťami konektivity.

Analogicky s dizajnom značky EQ je prístrojová doska so vzhľadom kože
s odtieňom „polnočná modrá“ doplnená o trendovú ružovozlatú farbu, ktorá pripomína medené vedenia. Výsledkom sú teplé zvýrazňujúce prvky a umocnenie efektu „Vitajte doma“. Do oka padnú farebné konštrukčné prvky častí rámu. Na informačnom a zábavnom, ako aj ozvučovacom systéme pôsobí ružovozlatá farba elegantne a teplo, dotykové pole a otočný prepínač svetiel sú olemované „tmavým chrómom“ a ventilačné dýzy obklopuje „tieňovaná strieborná“. Modrá koža napa zahaľuje lakťové opierky a ružovozlaté ozdobné švy zaisťujú kontrast. Rovnaký efekt vytvárajú ozdobné švy po obvode sedadiel. Okrem toho sa pomocou čiernej kože napa na sedacích poduškách a tmavomodrých prvkov na operadlách sedadiel podarilo skĺbiť rôzne farebné zložky. Vďaka tomu sa v celom interiéri docielil efekt kontrastného oddelenia: Na prístrojovej doske a pod ňou dominuje – elegantne a technicky – ako dekoračná farba hore modrá a dole čierna. V oblastiach nad tým padnú pri pohľade zvonka do oka modré dekoračné prvky operadiel sedadiel.

EQ ako ekosystém elektromobility od vozidla až po nabíjaciu infraštruktúru
Produktová a technologická značka EQ je synonymom bohatého ekosystému elektromobility zahŕňajúceho výrobky, služby, technológie a inovácie. Spektrum siaha od elektrických vozidiel cez nabíjacie skrinky (wallboxy) a služby nabíjania až po nabíjaciu infraštruktúru. Názov EQ znamená „Electric Intelligence‟a je odvodený od hodnôt značky Mercedes-Benz, ktorými sú „Emócia a inteligencia‟.

Nadšenie a fascinácia hrajú pritom rovnako dôležitú rolu ako komplexné riešenia, ktoré vďaka najmodernejším technológiám prinášajú maximálny úžitok pre zákazníka. Vďaka široko koncipovanej elektrifikačnej ofenzíve v produktovom portfóliu dokáže značka Mercedes-Benz zvýšiť dostupnosť produktovej a technologickej značky EQ pre zákazníkov. Začiatkom je celoplošná elektrifikácia moderných spaľovacích motorov vo forme mildhybridov (pomocný hybridný systém) označovaný ako „EQ Boost“. Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou je aktuálna ofenzíva na poli hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete. Do roku 2022 sa pod záštitou značky EQ na trh dostane desať nových modelov.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (5298x2980px, 6.14 MB)

Fotografia 2 (5434x3057px, 5.86 MB)

Fotografia 3 (1000x750px, 231.81 kB)

Fotografia 4 (11608x8707px, 11.89 MB)

Fotografia 5 (1000x750px, 190.51 kB)

Fotografia 6 (11608x8708px, 14.25 MB)