Mediálne centrum

Setra LE business sa mení na očkovacie centrum

Vydané 17. 3. 2021

  • Autobus Setra S 415 LE business bude prerobený na očkovací autobus
  • Prenosná modulárna koncepcia vnútorného priestoru
  • Štyri očkovacie kabínky s ochranou pred nahliadaním
  • Integrovaný digitálny očkovací postup s kontrolou totožnosti

Stuttgart/Neu-Ulm. S novým očkovacím autobusom prispieva divízia Daimler Buses k potlačeniu pandémie korona vírusu. Mobilná očkovacia stanica založená na modely S 415 LE business kombinuje koncepciu vnútorného priestoru s plne digitalizovaným procesom očkovania od Huber Group z mesta Mühlhausen. Umožňuje efektívne plánovanie mobilných očkovacích ciest, ako aj cielenú organizáciu a kontrolu očkovacích akcií – od registrácie cez informovanie až po samotné očkovanie.

Nový očkovací autobus Setra MultiClass tak napríklad poskytuje jednoduchý prístup k očkovaniu proti korona vírusu aj ľuďom, ktorí nežijú v blízkosti očkovacieho zariadenia. Týmto spôsobom autobus odbremení centrálne vakcinačné centrá a v blízkej budúcnosti bude môcť podľa potreby slúžiť spoločnostiam a inštitúciám priamo v ich sídlach. Autobus prevádzkuje Huber Health Care SE patriaca do Huber Group.

Prenosná modulárna koncepcia vnútorného priestoru

Linkový autobus so zníženou podlahou sa v súčasnosti vyrába v závode na výrobu autobusov v meste Neu-Ulm. Základ mobilného vakcinačného centra tvorí odolný, komplexne štruktúrovaný koncept, ktorý je možné preniesť na iné autobusy.

Na základe odborných znalostí lekárov špecialistov, odborníkov na očkovanie a lekársky vyškoleného personálu sa procesy očkovania analyzovali, integrovali do koncepcie vozidla a rozšírili o prepojené komponenty. Patrí sem čítací prístroj preukazu zdravotného poistenia alebo skener na čítanie kódov injekčných striekačiek.

Štyri očkovacie kabínky s ochranou pred nahliadaním

V prednej časti vozidla s dĺžkou 12,3 metra sú štyri vakcinačné kabínky, ktoré sú vybavené prispôsobeným sedadlom a ochranou pred nahliadaním. Medzi kabínkami sú umiestnené konzoly s monitormi, ktoré boli špeciálne optimalizované na proces očkovania, a novo vyvinuté výmenné nádoby na injekčné striekačky. Pripravené injekčné striekačky s rôznymi vakcínami alebo iné zdravotnícke pomôcky, ako napríklad náplasti, možno skladovať v posuvných priehradkách vo farebne odlíšených nádobách.

Registračný priestor sa nachádza v zadnej oblasti nástupu, za ním sú sedadlá na lekárske objasnenie a konzultácie s rohovým písacím stolom a úložným priestorom na dokumenty pre lekára v autobuse. V zadnej časti autobusu je tiež pracovisko na prípravu a kompletovanie očkovacích dávok, šatňa a chladnička určená na uskladnenie rôznych vakcín.

Integrovaný digitálny očkovací postup s kontrolou totožnosti

Koncepcia vnútorného priestoru je doplnená o digitalizovaný očkovací postup na riadenie procesu a dokumentáciu. K dispozícii je aj jednoduchá registrácia vrátane koordinácie termínu. V samotnom očkovacom autobuse Setra pomáha toto riešenie s kontrolou totožnosti, ako aj s dokumentáciou očkovania. Súčasťou riešenia je aj koordinácia druhého termínu očkovania.

Proces prebieha digitálne prostredníctvom zabezpečenej webovej platformy, prostredníctvom ktorej sa pri registrácii kontroluje oprávnenie na očkovanie v súlade s požiadavkami Etickej rady. Očkovací autobus Setra by sa mal po prvýkrát uviesť do činnosti koncom marca 2021.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (4288x2848px, 3.57 MB)

Fotografia 2 (2748x4163px, 2.26 MB)

Fotografia 3 (4131x2674px, 1.59 MB)

Fotografia 4 (2848x4288px, 2.28 MB)