Mediálne centrum

Prvé vozidlo bez volantu a pedálov: smart vision EQ fortwo

Vydané 6. 9. 2017

Značka smart svojím modelom smart vision EQ fortwo ukazuje novú víziu mestskej mobility a individuálne prispôsobenej, mimoriadne flexibilnej a maximálne efektívnej verejnej miestnej prepravy: koncepcia autonómneho vozidla vyzdvihne svojich cestujúcich priamo na želanom mieste. Používateľ vďaka moderným možnostiam individuálneho prispôsobenia zistí, že konkrétne vozidlo je „jeho“ vozidlo: smart vision EQ fortwo prostredníctvom čierneho panela na mieste masky chladiča v prednej časti vozidla, ako aj veľkých bočných projekčných plôch poskytuje možnosti prispôsobenia vozidla, ktoré boli doteraz neznámou sférou v oblasti zdieľania vozidiel. Cestujúci sa v priestrannom interiéri cítia uvoľnene, pretože nemusia venovať pozornosť jazdným úlohám. Ako prvé vozidlo koncernu Daimler si štúdia vozidla dokonale vystačí bez volantu a pedálov.

Vozidlo smart vision EQ fortwo sa zároveň ideálne spája s jednotlivými kompetenčnými oblasťami stratégie CASE, čím používateľom v meste umožňuje intuitívnu mobilitu a maximálnu mieru individuality. Skratka CASE predstavuje strategické piliere zosieťovanie (Connected), autonómne jazdenie (Autonomous), flexibilné používanie (Shared & Services) a elektrické pohony (Electric).

Značka smart na automobilovej výstave IAA 2017 v podobe elektricky poháňaného vozidla smart vision EQ fortwo predstavuje štúdiu zatiaľ ešte mladej značky produktov a technológií EQ. Do roku 2022 by divízia Mercedes-Benz Cars mala uviesť do sériovej výroby viac ako desať nových elektrických vozidiel: od vozidiel značky smart až po veľké vozidlo kategórie SUV. Značka smart urobila prvé kroky už v roku 2007 modelom smart electric drive a dnes už ponúka všetky svoje modely aj ako elektrické vozidlá.

„Vozidlo smart vision EQ fortwo je naša vízia budúcej mestskej mobility, je to doteraz najradikálnejšia koncepcia zdieľaného vozidla: toto vozidlo je plne autonómne, maximálne komunikatívne a príjemné, poskytuje rozsiahle možnosti individuálneho prispôsobenia a, samozrejme, je elektrické,“ opisuje riaditeľka značky smart Annette Winkler. „Prostredníctvom modelu smart vision EQ fortwo dávame tvár témam, ktorými divízia Mercedes-Benz Cars v rámci stratégie CASE opisuje svoje predstavy o budúcej mobilite.“

Zdieľanie: smart vision EQ fortwo je nová vízia zdieľania vozidiel. Z premeny „mestskej dopravy“ na „mestský dopravný tok“ budúcnosti totiž neprofitujú len používatelia, ale aj celá verejnosť. Cieľovou skupinou pre budúce koncepcie zdieľania vozidiel značky smart sú preto aj mestá a obce. V súčasnosti sa každých 1,4 sekundy kdekoľvek na svete prenajíma jedno vozidlo služby car2go. Službu car2go momentálne využíva viac ako 2,6 milióna zákazníkov na celom svete – ich počet naďalej rastie. Najnovšie štúdie predpovedajú, že sa globálny počet používateľov služby zdieľania vozidiel na celom svete do roku 2025 zvýši päťnásobne na 36,7 milióna používateľov. Služba car2go je okrem iných dôvodov preto tak obľúbená, lebo zdieľanie vozidiel s využitím koncepcie Free-Floating je spontánne a flexibilné. Používatelia nemusia vozidlá prevziať a následne znovu odovzdať na pevne určených staniciach, ale môžu si ich prenajať a odstaviť kdekoľvek v rámci danej oblasti.

Autonómne jazdenie: koncepcia vozidla smart vision EQ fortwo ukazuje, že zdieľanie vozidiel môže byť v budúcnosti pohodlnejšie, jednoduchšie a ekonomicky efektívnejšie vďaka autonómnemu jazdeniu. Model smart vision EQ fortwo vďaka kolektívnej inteligencii a autonómnemu jazdeniu otvára novú éru zdieľania vozidiel: používatelia nemusia hľadať najbližšie voľné vozidlo – vozidlo si nájde ich a vyzdvihne svojich cestujúcich priamo na želanom mieste. Vďaka kolektívnej inteligencii a s ňou súvisiacej očakávanej potrebe možno predpokladať, že sa vozidlo nachádza veľmi blízko. Používatelia už nemusia cestovať za „nájomným autom“. Navzájom zosieťované vozidlá sú vždy na cestách. Vyťaženosť rastie a súčasne sa znižuje hustota premávky a počet parkovísk v mestskom prostredí.

Prepojenosť: smart vision EQ fortwo sa privoláva pomocou mobilného zariadenia. Používateľ vďaka moderným možnostiam individuálneho prispôsobenia zistí, že dané vozidlo je „jeho“ vozidlo: smart vision EQ fortwo možno individuálne prispôsobiť prostredníctvom čierneho panela na mieste masky chladiča v prednej časti vozidla (formát: 44 palcov / 105 x 40 cm), ako aj veľkých bočných projekčných plôch. Displeje s technikou LED na mieste svetlometov ukazujú klasické jazdné grafické prvky (od športových až po neutrálne) a majú tvary podobné očiam. Pomocou nich vozidlo dokáže komunikovať na ľudskej úrovni. Klasické zobrazenie podrobných informácií, napríklad výstrah alebo dopravných informácií, umožňujú aj spätné svetlá. Predná maska slúži na osobné prispôsobenie vozidla aj na komunikáciu s okolím (poskytuje napríklad informácie pre okoloidúcich, ktorí prechádzajú cez ulicu). Na dverách štúdie je natiahnutá zapínateľná fólia. Ak auto nie je obsadené, môžu sa na nej zobrazovať informácie o miestnych podujatiach, počasí, ako aj správy alebo čas. Podľa čierneho panela na mieste prednej masky dokáže používateľ určiť, či je vozidlo smart obsadené jedným alebo dvomi cestujúcimi.

V prípade záujmu môžu používatelia nenútene nadviazať kontakt s inými zaujímavými používateľmi pomocou funkcie zdieľania 1+1. Na základe uložených profilov a aktuálnych jazdných želaní získa používateľ ponuku vhodných spolucestujúcich, ktorú môže prijať alebo odmietnuť. Počas jazdy vo dvojici sa na veľkom displeji v interiéri zobrazujú spoločné záujmy, napríklad naposledy navštívené koncerty alebo druhy športu, ktorým sa cestujúci venujú. Autonómne jazdiacimi vozidlami preto možno využiť novonadobudnutý čas na výmenu skúseností a interakciu.

Elektrické jazdenie: vozidlo smart vision EQ fortwo je vybavené lítium-iónovým akumulátorom s kapacitou 30 kWh. Ak sa vozidlo nepoužíva, samočinne zamieri k nabíjacej stanici, aby získalo novú energiu. V rámci alternatívneho riešenia sa vozidlá môžu indukčne napojiť na elektrickú sieť, odovzdať elektrický prúd a odbremeniť sieť ako „kolektívny akumulátor“. Značka smart tak preberá dôležitú funkciu pri formovaní energetickej revolúcie.

Dizajn: mestský životný štýl budúcnosti

Model smart vision EQ fortwo (dĺžka/šírka/výška: 2 699/1 720/1 535 mm) je štýlové dvojmiestne vozidlo a rovnako ako všetky vozidlá značky smart, aj tento model si získava priazeň maximálnym priestorom na minimálnej ploche. Vozidlo komunikuje prostredníctvom čierneho panela na mieste prednej masky a displejov s technikou LED, ktoré nahrádzajú svetlomety a zadné svietidlá. Na bočných oknách je natiahnutá špeciálna fólia, na ktorú možno zvnútra premietať informácie. V interiéri je v prednej časti zabudovaný čierny panel slúžiaci ako displej zobrazujúci aktivity používateľského rozhrania.

„Vozidlo smart vision EQ fortwo je stelesnením budúceho mestského luxusu. Je to radikálne vyjadrenie so štýlovým a zjednodušeným dizajnom. Štúdia má proporcie typické pre vozidlo značky smart, podbehy kolies vo všetkých štyroch rohoch bez previsu sú zvýraznené a nesú svoj charakteristický ráz,“ opisuje Gorden Wagener, vedúci dizajnového oddelenia spoločnosti Daimler AG. „Množstvo digitálnych plôch v exteriéri a interiéri umožňuje prechod na ďalší stupeň komunikácie medzi človekom a automobilom. Zákazník si vozidlo môže individuálne prispôsobiť podľa vlastných potrieb.”

Exteriér: proporcie typické pre vozidlo značky smart, moderná koncepcia dverí

Exteriér sa podobá šperku, ktorý symbolicky lemuje perlu. Vozidlo má typické proporcie značky smart: dizajn „jeden a pol boxu“, zvýraznené, krátke podbehy kolies a krátke previsy v prednej aj zadnej časti vozidla.

Nápadným poznávacím znakom je moderná koncepcia dverí. Oboje dvere možno priestorovo úsporne vysunúť cez zadnú nápravu, čo uľahčuje nastupovanie a vytvára fascinujúcu architektúru. Koncepcia dverí zároveň znižuje nebezpečenstvo kolízie s cyklistami alebo chodcami.

Ružovozlaté, trojrozmerné prvky v kolesách a difúzore sú odkazom na elektrický pohon a vytvárajú premostenie s typickým dizajnom EQ. Bočné sklá boli navrhnuté so zužujúcim sa šesťuholníkovým vzhľadom.

Čistý, pokrokový dizajn exteriéru zvýrazňujú biele kovové plochy a tmavo tónované sklenené plochy.
Vozidlo značky smart sa moderným a technologickým spôsobom hrá s farbami exteriéru prostredníctvom množstva zobrazovaných grafických prvkov.

Interiér: veľkorysé priestorové pomery, inteligentný úložný priestor

Farebný svet vozidla smart vision EQ fortwo sa prejavuje chladným a futuristickým vzhľadom, ktorý sa kombinuje s teplými zvýrazňujúcimi prvkami v ružovozlatej farbe.

Štúdia sa ako prvé vozidlo koncernu Daimler zaryto zrieka volantu a pedálov, ovládanie funkcií vozidla pomocou osobného mobilného zariadenia alebo hlasového zadávania príkazov je intuitívne, pohodlné a hygienické. Zrieknutím sa konvenčných ovládacích prvkov pôsobí interiér s bielym vypracovaním ešte veľkorysejšie. Na mieste prístrojovej dosky dominuje displej s uhlopriečkou 24 palcov (58,5 x 15,6 cm), ktorý lemuje rám v ružovozlatej farbe. Vonku sú umiestnené dva menšie displeje (s uhlopriečkou štyri palce), pomocou ktorých smart vision EQ fortwo dokáže napríklad privítať svojich cestujúcich.

Biele sedacie plochy potiahnuté novou, inovatívnou a hodnotnou koženkou sa čistia ľahko a bez problémov, čím zodpovedajú myšlienke zdieľania. Lavica v štýle pohovky poskytuje miesto pre dvoch spolucestujúcich. Ak si to cestujúci želajú, zasúvateľná stredová lakťová opierka vytvorí odstup medzi osobami alebo slúži ako odkladací priestor. Biely interiér vytvára dojem veľkorysého priestoru.

Ďalšie inteligentné možnosti odkladania sa nachádzajú na podlahe a pod lavicou: pod modrými gumenými napínacími pásmi je miesto na uloženie batožiny a osobných doplnkov.

Množstvo digitálnych plôch v exteriéri a interiéri umožňuje prechod na ďalší stupeň komunikácie medzi človekom a automobilom so zreteľom na všetky aspekty autonómneho jazdenia a zdieľania vozidla. Vozidlo sa farbami a obrazovkami prispôsobí konkrétnemu zákazníkovi, čím ponúka súkromné útočisko v meste. Používateľ má teda možnosť prispôsobiť vozidlo svojim záujmom a potrebám.

O stratégii CASE:

CASE – tieto písmená vyjadrujú budúcnosť mobility. Predstavujú tieto oblasti: zosieťovanie (Connected), autonómne jazdenie (Autonomous), flexibilné používanie (Shared & Services) a elektrické pohony (Electric). Štyri oblasti stratégie CASE sú neoddeliteľnou súčasťou podnikateľskej stratégie spoločnosti Daimler AG. Cieľom je vytvoriť intuitívnu mobilitu pre našich zákazníkov prostredníctvom inteligentného prepojenia tematických oblastí stratégie CASE.

Divízia Mercedes-Benz Cars má už dnes vo všetkých štyroch oblastiach vedúce postavenie. V centre pre všetky aktivity v oblasti zosieťovania stojí digitálna značka Mercedes me, ktorá zákazníkom prostredníctvom aplikácie pre smartfón, internetovej stránky alebo priamo vo vozidle poskytuje prístup ku komplexnej a personalizovanej ponuke služieb.

Na ceste k autonómnemu jazdeniu ženie značka Mercedes Benz vývoj už roky intenzívne dopredu, pričom neustále vytvára nové štandardy. Inžinieri značky Mercedes-Benz nato využívajú takzvanú fúziu snímačov. Údaje rozličných snímačov ako kamery, ultrazvukové a radarové snímače sa inteligentne spájajú a vyhodnocujú. Prostredníctvom vozidla smart vision EQ fortwo aj značka smart ukazuje, ako by mohlo vyzerať jazdenie bez volantu v budúcnosti zdieľania vozidiel.

Vynálezca automobilu už dnes zastáva vedúcu úlohu v oblasti zdieľania a služieb. Služby mobility, ktoré využíva viac ako 14,5 milióna ľudí, zahŕňajú zdieľanie vozidiel s využitím koncepcie Free-Floating (car2go), súkromné zdieľanie vozidla so vzájomným sprístupňovaním (Croove), taxislužbu na privolanie (mytaxi) či platformu mobility (moovel).

Pri elektrifikácii hnacieho ústrojenstva dodržiava značka Mercedes-Benz ucelený prístup a značka EQ s celou rodinou vozidiel vyvíja aj ucelený ekosystém, ktorý okrem samotného vozidla obsahuje komplexnú ponuku týkajúcu sa elektromobility. Tá siaha od inteligentných služieb cez akumulátory energie pre súkromných a firemných zákazníkov a nabíjacie technológie až po udržateľnú recykláciu. Spoločnosť Daimler na ceste za jazdením bez emisií postupuje podľa trojprúdovej stratégie pohonu, ktorej cieľom je maximálna ekologická únosnosť vo všetkých triedach vozidiel (vrátane úžitkových vozidiel a transportérov) – používa na to inteligentnú zmes najnovších spaľovacích motorov a čiastočnej elektrifikácie s využitím 48 voltovej technológie, na mieru šitých hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete EQ Power a elektrických vozidiel s akumulátorovým pohonom alebo pohonom palivovými článkami.

Spoločnosť Daimler sa svojou orientáciou na stratégiu CASE pripravuje na intuitívnu mobilitu budúcnosti.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (3508x2480px, 574.4 kB)

Fotografia 2 (3508x2480px, 704.42 kB)

Fotografia 3 (4012x3020px, 831.57 kB)

Fotografia 4 (3732x2480px, 669.42 kB)

Fotografia 5 (4450x2883px, 1.35 MB)

Fotografia 6 (8688x5792px, 15.88 MB)

Fotografia 7 (8688x5792px, 11.13 MB)

Fotografia 8 (8688x5792px, 9.82 MB)

Fotografia 9 (8688x5792px, 13.65 MB)

Fotografia 10 (8688x5792px, 10.86 MB)

Fotografia 11 (8688x5792px, 10.39 MB)

Fotografia 12 (8688x5792px, 18.64 MB)

Fotografia 13 (8688x4121px, 9.16 MB)

Fotografia 14 (8688x5792px, 6.04 MB)

Fotografia 15 (8688x5792px, 13.42 MB)

Fotografia 16 (8688x5792px, 10.51 MB)

Fotografia 17 (8688x5792px, 14.56 MB)

Fotografia 18 (8688x5792px, 8.28 MB)

Fotografia 19 (8688x5792px, 6.51 MB)

Fotografia 20 (8688x5792px, 9.57 MB)

Fotografia 21 (8688x5792px, 8.85 MB)

Fotografia 22 (8688x5792px, 6.2 MB)

Fotografia 23 (8688x5792px, 12.28 MB)

Fotografia 24 (8688x5792px, 7.71 MB)

Fotografia 25 (8688x5792px, 7.94 MB)

Fotografia 26 (8688x5792px, 7.94 MB)

Fotografia 27 (8688x5792px, 5.49 MB)

Fotografia 28 (8688x5792px, 10.12 MB)

Fotografia 29 (8688x5792px, 11.86 MB)